Побічні ефекти при медикаментозному аборті, в більшості своїй, очікувані і легко переборні. Найбільш типовими є два побічних ефекту мед аборту – біль, (пов’язана зі спастичним скороченням матки) і маткова кровотеча. Деякі лікарі вважають ці симптоми не «побічними ефектами», а основними проявами процесу переривання вагітності.
Повідомлення про скарги на біль і потреба в знеболюванні варіюються значно від культури до культури, від клініки до клініки і від людини до людини. Наприклад, в тих країнах, де для хірургічного аборту не використовується знеболювання, медикаментозний аборт оцінюється як практично безболісний. Однак більшість жінок відзначають, щонайменше, незначний біль, і приблизно половина жінок потребує знеболення. Біль швидко проходить після вигнання плодового яйця і в рідкісних випадках вказує на необхідність хірургічного втручання.
Як усунути біль при медикаментозному перериванні вагітності:
У всіх жінок, яким був успішно проведений медикаментозний аборт, відзначається маткова кровотеча. Кровотеча, швидше за все, буде рясніша і довша, ніж звичайна менструація, але, як правило, не позначається на рівні гемоглобіну. Загальний обсяг крововтрати пов’язаний з терміном вагітності. Найсильніше кровотеча відзначається через 3-6 годин після прийому простагландину і, звичайно, триває близько тижня.
Сильна або тривала кровотеча, що призводить до клінічно значимого зміни рівня гемоглобіну, спостерігається рідко. Приблизно в 1% випадків для зупинки кровотечі може знадобитися хірургічний аборт. Потреба в переливанні крові виникає ще рідше (0,1% -0,2%). У медичній літературі немає повідомлень про видалення матки з метою зупинки кровотечі після медикаментозного аборту. У той час як дуже важливо пояснити жінці, що в більшості випадків медикаментозний аборт проходить без ускладнень, також важливо пояснити їй, що вона повинна без коливань зателефонувати в клініку в разі дуже сильного кровотечі. Підрахунок гігієнічних прокладок (або місцевого еквівалента) допоможе більш точно оцінити обсяг крововтрати. У нашій клініці «Для Дорослих» жінці рекомендують зателефонувати до лікаря, якщо вона використовує більше двох великих гігієнічних прокладок на годину протягом двох годин поспіль. Якщо є ознаки порушення гемодинаміки, слід провести внутрішньовенне вливання рідин. При рясному і тривалому кровотечі може знадобитися хірургічне втручання. Переливання крові проводиться тільки при чітких медичних показаннях.
Мізопростол іноді викликає підвищення температури. Висока температура зазвичай тримається не більше 1-2 годин. Хоча запалення матки/органів малого таза при медикаментозному аборті спостерігається рідко, температура, не спадає протягом декількох годин або днів, може вказувати на наявність інфекції. Необхідно дати жарознижуючі ліки і заспокоїти. Жінці слід зателефонувати в клініку, якщо висока температура тримається більше 4 годин або з’являється пізніше, ніж через добу, прийому мізопростолу.
Нудота може виникати приблизно у половини жінок в ході медикаментозного аборту, а блювота відзначається менш ніж у третини пацієнток. Ці симптоми, як правило, пов’язані з вагітністю та прийомом препаратів, що викликають викидень. Ці симптоми можуть з’явитися або посилитися після прийому міфепристону та, як правило, проходять через кілька годин після прийому мізопростолу. Нудота і блювання часто пов’язані з вагітністю, але можуть бути побічними ефектами препаратів. При виражених симптомах необхідно прийняти протинудотну або протиблювотний засіб, якщо такі є.
Швидкоминаюча діарея відзначається після прийому мізопростолу менш ніж у чверті жінок. Так як майже завжди симптоми діареї швидко проходять, лікування потрібно вкрай рідко. Необхідно заспокоїти жінку, пояснивши їй, що діарею іноді викликає мізопростол і, як правило, вона швидко проходить.
Головний біль, непритомний стан, запаморочення.
Симптоми проявляються менш ніж у чверті жінок. Вони, зазвичай, самообмеженні, проходять мимовільно і найкраще лікуються симптоматично. Необхідно прийняти знеболюючий засіб, у міру необхідності.
Число зареєстрованих випадків інфекційного ураження ендометрія і/або органів малого таза дуже невелика. За даними літературного огляду досліджень з медикаментозного аборту за участю 34000 жінок, було зареєстровано менше 1% випадків інфекційного ураження. Найбільш типовим інфекційним ураженням, за даними літератури, вважається ендометрит, який легко лікується пероральними антибіотиками. При підозрі на інфекційне ураження (див. Підвищення температури), необхідно обстежити пацієнтку. При ознаках ендометриту і незавершеного аборту, необхідно провести хірургічне переривання вагітності і призначити пероральні антибіотики. При важкій інфекції може знадобитися госпіталізація і внутрішньовенне введення антибіотиків.
Прийом гінеколога ведеться за попереднім записом.
Powered by KosWebAgency